Dążąc do tego, by nasza strona zajmowała czołowe miejsce w wyszukiwarkach należy zadbać o odpowiednią reklamę. Z problemem tym można zgłosić się do firm pozycjonerskich. Główną ideą są hasła, dzięki temu, że wpisze się je w wyszukiwarkę, a w wynikach pojawia się dana strona. Sprawa jest jednak troszkę bardziej skomplikowana. Pierwszym krokiem jest ocena budowy strony, które będziemy chcieli wypozycjonować. W jej budowie jest zawartych wiele czynników, od których zależy sukces pozycjonera. Drugim ważnym krokiem jest wybór haseł i fraz, na które strona będzie pozycjonowana.

Często klient będzie miał już wytypowane zestawy haseł, ale – budowane na skojarzeniach, nie zawsze są one odpowiednie. Po wykonaniu przedstawionych kroków, pozycjoner musi się wykazać znalezieniem odsyłaczy kierujących do strony klienta. Robi się to na wiele sposobów, ale dużym zabezpieczeniem przy pozycjonowaniu jest, tak zwane zaplecze, które składa się ze stron zajmujących wysokie pozycje w rankingach, mogących zawierać takie właśnie linki. Katalowowanie, linkowanie, artykuły tematycznie powiązane z naszą stroną internetową, to tylko niektóre metody pozycjonowania. Pozycjonowanie, to ciężki i pracochłonny kawałek chleba. Kampania seo/sem, to jedna z głównych metod zareklamowania naszego wizerunku w internecie.

Metody, które wymieniłem na początku artykułu są skuteczne wtedy, gdy są odpowiednio stosowane jednocześnie. Nie wolno zapominać, że pozycjonowanie to nie tylko: katalogowanie, linkowanie, pisanie artykułów tematycznych. Zanim dodam naszą stronę do wartościowych katalogów tematycznych lub też zanim zaczniemy linkować w wartościowych portalach należy naszą stronę odpowiednio zoptymalizować pod kontem wyszukiwarek. Tylko dobrze zoptymalizowana strona jest wartościowa dla wyszukiwarek internetowych. Optymalizacja witryny to dobór treści, dobór odpowiednich słów kluczowych. Internet staje się coraz bardziej ważny dla mikro, małych i dużym firm i także dla osób prywatnych.

Dlatego pozycjonowanie odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego, kto posiada swoją stronę internetową.